НОЛАН ГО ЗЕМА СИНОТ НА ДЕНЗЕЛ ВАШИНГТОН ЗА НОВИОТ ФИЛМ

Лос Анџелес, (Индипендент)

Режисерот Кристофер Нолан го ангажираше актерот Џон Дејвид Вашингтон, син на оскаровецот Дензел Вашингтон, за новиот филм кој сѐ уште нема наслов, а треба да излезе в година во јули.

Вашингтон (35), инаку поранешен фудбалер, направи пробив во Холивуд со последниот филм на Спајк Ли, „Црниот член на Кју-Клукс-Клан“, за кој беше номиниран за Златен глобус.

Нолан, автор на „Мементо“, трилогијата „Црниот витез“, „Зачеток“ и последно на „Данкирк“, го држи во тајност новиот филм. „Вараети“ објави дека извор од екипата го најавил филмот како „масивен, иновативен, акционен блокбастер“. Продукцијата ќе започне во текот на годината.