ОДБИВ ДА ИГРАМ АРАПСКИ ТЕРОРИСТ, ВЕЛИ РАМИ МАЛЕК ЗА УЛОГАТА ВО НОВИОТ БОНД ФИЛМ

Лондон, (Индипендент)
Mandatory Credit: Photo by Rob Latour/REX/Shutterstock (10112915hv) Rami Malek - Actor in a Leading Role - 'Bohemian Rhapsody' 91st Annual Academy Awards, Show, Los Angeles, USA - 24 Feb 2019

Оскаровецот Рами Малек откри дека поставил два услова за да ја прифати улогата на негативец во новиот филм за Џејмс Бонд: дека ликот нема да биде терорист од арапските земји, ниту, пак, ќе ја користи религијата како оправдување за неговиот криминал.

„Имам прекрасен лик и многу сум возбуден. Но, тоа беше нешто за што разговарав со режисерот Фукунага. Му реков: ‘Не можеме да го идентификуваме со каков било акт на тероризам кој ќе се повикува на идеологија или религија. Јас не би работел такво нешто и ако ме викнавте поради тоа, веднаш може да ме исклучите’. Но, очигледно беше дека тоа не е неговата визија. Така што, играм доста поинаков терорист“, изјави Малек во интервју за „Мирор“.

Ѕвездата на „Боемска рапсодија“, кој е роден во Лос Анџелес во семејство на имигранти од Каиро, вели дека одлуката ја донел врз основа на неговата етничка позадина и неговата свесност за важноста на позитивно претставување.

„Јас сум Египќанец. Пораснав слушајќи египетска музика, го обожавав Омар Шариф. Се чувствувам многу близок до таа култура и до луѓето кои живеат таму“, рече тој.

Дваесет и петтиот филм за Бонд моментално се снима во Лондон, а премиерата е најавена за април 2020.