ОВА Е НЕПОВТОРЛИВО ЧУВСТВО – БЛАГОЈ ВЕСЕЛИНОВ ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЅВЕЗДА ВО ПОДЕМ НА БЕРЛИНАЛЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
BERLIN, GERMANY - FEBRUARY 11: (L-R) Dawid Ogrodnik (Poland), Kristin Thora Haraldsdottir (Iceland), Milan Maric (Serbia), Ine Marie Wilmann (Norway), Ardalan Esmail (Sweden), festival director Dieter Kosslick, Emma Drogunova (Germany), Blagoj Veselinov (FYR of Macedonia), Federal Commissioner for Culture and Media, Monika Grütters, Elliott Crosset Hove (Denmark), Rea Lest (Estonia) and Aisling Franciosi (Ireland) pose at the "Vice" (Vice - Der zweite Mann) premiere during the 69th Berlinale International Film Festival Berlin at Berlinale Palace on February 11, 2019 in Berlin, Germany. (Photo by Andreas Rentz/Getty Images)

Благој Веселинов синоќа стана трет македонски актер кој на Берлинскиот филмски фестивал ја примил наградата Шутинг старс, која, во изборот на Европската филмска промоција, се доделува на европски таленти во подем.

Триесет и четиригодишниот Веселинов, кој се прослави со главната улога во наградуваното режисерско деби на Ѓорче Ставрески „Исцелител“, притоа се најде во друштвото на уште девет млади актери и актерки од Ирска, Шведска, Полска, Данска, Германија, Норвешка, Исланд, Србија и од Естонија.

„Ова е неповторливо чувство, ви благодарам на сите од срце. И благодарност до Европската филмска промоција што нè поддржа и ни го овозможи ова неверојатно искуство“, напиша Веселинов на Фејсбук.

Претходно, оваа награда ја имаат добиено и Лабина Митевска (2009) и Наташа Петровиќ (2011).

„Нашите десет ‘шутинг старс‘ го добија заслуженото признание пред реномираната публика. Убави и гламурозни, секој од нив ја прими својата награда со голем аплауз“, соопшти Европската филмска промоција, која ги доделува овие награди 22 години.