ПОБЕДНИКОТ НА ЗЛАТНИТЕ ГЛОБУСИ „1917“ ОД ДЕНЕСКА ИГРА ВО СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Победникот на 77. Златни глобуси, воената драма „1917“ на Сем Мендес, од денеска игра во скопските кина Синеплекс и Милениум.

Во неделата, Мендес, кој ги работеше последните два филма за Џејмс Бонд и има Оскар за „Американска убавина“, ја доби наградата за најдобар режисер, а филмот беше прогласен за најдобра драма. Филмот зборува за двајца браќа војници во Првата светска војна, кои ги играат Џорџ Меккеј и Дин-Чарлс Чепман. Сценариото е на Мендес, а го напишал според кажувањата на дедо му.

Сцена од „1917“ (Фото: Јуниверзал)

Кинематографер е оскаровецот Роџер Дикинс, кој во 2018 беше лауреат на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола. „1917“ е сниман од април до јуни 2019 во Шкотска и Англија, при што Дикинс користел долги кадри за целиот филм да изгледа како да е снимен во еден кадар.