„ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ“ СО КРИСТИЈАН БЕЈЛ КАКО ДИК ЧЕЈНИ ИГРА ВО СИНЕПЛЕКС И МИЛЕНИУМ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
Director Adam McKay (C) and cast members (L-R) Sam Rockwell, Amy Adams, Christian Bale and Steve Carell pose at the premiere for the movie "Vice" in Beverly Hills, California, U.S., December 11, 2018. REUTERS/Mario Anzuoni

Филмот со осум номинации за годинашните Оскари, „Потпретседател“ со Кристијан Бејл, од денеска игра во кината Синеплекс и Милениум.

Филмот во режија на оскаровецот Адам Мекеј го следи Дик Чејни (Бејл) низ период од педесет години, од руралниот Вајоминг, каде што работел како електричар, па сѐ до Белата куќа, станувајќи еден од најмоќните луѓе на светот и потпретседател во администрацијата на Џорџ Буш.

Сопругата на Чејни, Лин, ја игра Ејми Адамс, а во други историски улоги се Стив Карел (Доналд Рамсфелд) и Сем Роквел (Џорџ Буш).