ТРЕЈЛЕРОТ ЗА „ИРЕЦ“ ГИ ВРАЌА ДЕ НИРО, ПАЧИНО И ПЕШИ ВО СВЕТОТ НА ГАНГСТЕРИ

Њујорк, (Вараети)

„Нетфликс“ го објави трејлерот за новиот филм на Мартин Скорсезе, „Ирец“, кој ќе ги обедини ветераните на гангстерските филмови Роберт де Ниро, Ал Пачино и Џо Пеши.

Тој се базира врз мемоарите „I Heard You Paint Houses“ од 2004 година и ја раскажува приказната за озлогласениот гангстер Френк Ширан (Де Ниро), кој наводно играл важна улога во исчезнувањето на контроверзниот синдикален лидер Џими Хофа (Пачино), чие тело никогаш не е пронајдено.

Со буџет од 200 милиони долари, филмот ќе трае епски три и пол часа и за да може да конкурира за големите награди, ќе се прикажува во кината во Њујорк и Лос Анџелес од 1 ноември, додека во редовната понуда на „Нетфликс“ ќе биде од 27 ноември.

Филмот беше најавен уште во септември 2014 и Пеши се согласи да ја прекине пензијата за да го снима.

Ирец“ е деветта соработка на Скорсезе и Де Ниро, која почна во 1980 година.