ВО ПРЕСРЕТ НА 92. ОСКАРИ: „МЕДЕНА ЗЕМЈА“, „ПАРАЗИТ“ И ДРУГИ ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Лос Анџелес, (АП)

Сезоната на филмски награди ќе кулминира утревечер во Лос Анџелес, кога ќе се одржи 92. доделување на Оскари. „Џокер“ води со 11 номинации, пред „Беше еднаш во Холивуд“ и „Ирецот“ со 10, но и Македонија ќе има добра причина да остане будна в понеделник во рано утро откако „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби историски две номинации.

 • АТИЏЕ, МЕДЕНАТА ШАМАНКА
 • „Медена земја“ е првиот документарец кој истовремено е номиниран и за најдобар странски филм.

 • „Паразит“ е првиот филм од Јужна Кореја на Оскарите и притоа е номиниран и за најдобар филм и за најдобар странски филм (ги има вкупно шест). Многумина го сметаат за фаворит во двете категории, со што би испишал историја на Оскарите.
 • Првпат во историјата, еден стриминг сервис има најмногу номинации. „Нетфликс“ ги доби 24, од кои две за најдобар филм и една за најдобар анимиран филм. Следуваат „Дизни/Фокс“ со 23 и „Сони“ со 20.
 • Скарлет Јохансон е само 12. актер(ка) со две актерски номинации во една година: за „Брачна приказна“ (главна улога) и „Зајакот Џоџо“ (споредна улога). Оваа листа, меѓу другите, ги вклучува и Сигурни Вивер, Џејми Фокс, Кејт Бланшет, Ал Пачино и Ема Томпсон.

 • И Синтија Ериво (33) има две номинации, за најдобра женска улога и за најдобра песна и доколку слави во барем една категорија, ќе стане најмладиот освојувач на ЕГОТ во историјата (Еми, Греми, Оскар и Тони).
 • Речиси една третина од номинираните се жени, што е највисок процент досега.
 • Композиторот Џон Вилијамс ќе се бори за шестиот оскар во 52 номинации.
 • Сопружниците Грета Гервиг и Ноа Баумбах се номинирани за најдобро сценарио, но не за ист филм. Сепак, нема да си бидат конкуренти, зашто „Мали жени“ и „Брачна приказна“ не се ставени во иста категорија (адаптирано наспроти оригинално сценарио).

 • Мартин Скорсезе по деветти пат е номиниран за најдобар режисер, што е рекорд меѓу живите филмаџии.
 • Со времетраење од три и пол часа, „Ирецот“ е вториот најдолг филм номиниран за најдобар филм. Подолг е само „Однесено од виорот“ (238 минути).
 • Еј-Би-Си ќе заработи 149 милиони долари од рекламите што ќе се емитуваат во преносот, што ќе оди во 225 држави и територии.

 • Црвениот килим на Оскарите е најпопуларниот на светот. За да се постави, потребни се 18 работници и 900 часови работа, а чини 24.700 долари.
 • За да покаже еколошка освестеност, менито на Оскарите речиси во целост ќе биде на растителна основа и нема да има пластични шишиња.