ГРИГОР КОПРОВ ЌЕ ДОБИЕ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ЗЛАТНА БУБАМАРА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Композиторот Григор Копров ќе добие награда за животно дело на годинашната, 22. Златна бубамара на популарноста.

Копров во својата 45-годишна творечка дејност беше автор на голем број фолк и поп хитови. Како композитор соработувал со Сенка и Зафир, Маја Оџаклиевска, Мери Цетиниќ, Владо Калембер, Тоше Проески, Калиопи, Владо Јаневски, Ана Костовска, „Силви бенд“, Каролина Гочева, Марјан Стојаноски, Андријана Јаневска, Дуле и Коки и други. Тој ја напиша музиката за хитовите „Лео“, „Сребрени улици“, „Лидуду“, „Анушка“, „Усни на усни“, „Излажи ме уште еднаш“, „Црно тиквешко“, „Сонце во твоите руси коси“… Веќе 25 години е уметнички директор на фестивалот „Охрид фест – охридски трубадури“, што самиот го основа.

Златна бубамара ќе се одржи в четврток во ВИП арената „Борис Трајковски“.