ЈОВИЌ ИЛИ ЈОКИЌ, СРБИЈА ЌЕ ГО ДОБИЕ ПЕТТИОТ НБА ШАМПИОН

Денвер, (АП)

Никола Јовиќ или Никола Јокиќ, Србија ќе го добие петтиот кошаркар со НБА титула кога вечерва ќе почне финалето на плеј-офот, во кое се среќаваат навидум непобедливиот Денвер нагетс и големото изненадување Мајами хит.

Центарот на Денвер ги поместува границите и е убедливо најдобриот играч во плеј-офот. Целата кошаркарска јавност е воодушевена од она што Јокиќ го прикажува на теренот не само оваа сезона и прашање е дали Мајами има играчи кои можат да го запрат да го одведе Денвер до првата титула во клупската историја. Во плеј-офот, тој имаше просек од 29,9 поени, 13,3 скокови и 10,3 асистенции.

Од другата страна е 19-годишниот Јокиќ, кој ја игра првата сезона во НБА лигата и досега имаше скромен придонес во успесите на Мајами.

Дарко Миличиќ, Предраг Стојаковиќ, Огњен Кузмиќ и Немања Бјелица се српските кошаркари кои имаат НБА прстен, додека Владе Дивац, Владимир Радмановиќ и Саша Павловиќ играа во големото финале.