КАЈЛИ МИНОГ ПЛАЧЕШЕ ОД СРЕЌА НА ГЛАСТОНБЕРИ

Лондон, (Би-Би-Си)

Кајли Миног си ги бришеше солзите откако конечно настапи на главната бина „Пирамида“ на фестивалот Гластонбери во Англија,  откако пред 14 години мораше да го откаже настапот бидејќи ѝ беше дијагностициран рак на дојка.

„Требаше да бидам тука во 2005. Но околностите направија да не успеам“, рече австралиската ѕвезда пред публиката.

Фото: Гети

Додека публиката го скандираше нејзиното име, таа се расплака, говорејќи како се чувствувала додека го гледала фестивалот од далеку.

„Посакувам работите да бидат поинакви, но тоа е животот. Сега сме тука сите“, рече актерката, пејачка и ЛГБТ икона.

Миног и Ник Кејв во нивниот антологиски дует „Дива роза“ (Фото: Гети)

Публиката во еден глас ги пееше нејзините хитови, па таа во еден весела им рече: „Дали има потреба јас да пеам?“. Гости на некои од легендарните хитови и беа Ник Кејв, Крис Мартин и Мајли Сајрус.
Миног  го заврши настапот со зборовите: „Никогаш досега не сум видела толку луѓе. Да знаете, ме наеживте“.