БРАЗИЛСКИ, ШВЕДСКИ И АМЕРИКАНСКИ ЏЕЗЕРИ НА ТРЕТИОТ ДЕН НА 41. СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Триото на бразилскиот пијанист Амаро Фреиташ ја отвора третата вечер на 41. Скопски џез фестивал со настапот во Националната опера и балет (20 часот).

Фреиташ важи за еден од најзначајните џез пијанисти од новата генерација, а во Скопје ќе го претстави новиот албум „Санкофа“, опишан како негов најубав и најискрен досега.

По него следува „Субтропик аркестра“, супергрупата на шведскиот трубач со хрватски корени Горан Кајфеш. Неговиот бенд го сочинуваат некои од најдобрите шведски џез музичари, а допира најразновидни културни пејзажи: ерменски фолк танц, турски психоделичен фанк, весела бразилска музика, шведски експериментален рок од 1970-ите, нигериски афробит, етиопски звуци, американски инди рок и многу други.

Полноќниот настан во МКЦ е резервиран за светската премиера на новиот електронски проект на Американците Роб Мазурек и Дејмон Локс, „Њу фјучр сити радио“. Тоа ќе биде втор настап на Мазурек на овој СЏФ.