ЕВРОВИЗИСКАТА ПЕСНА ЈА ПРОМОВИРАМ НА 8 МАРТ, ВО ЧЕСТ НА ЖЕНИТЕ ВО МОЈОТ ЖИВОТ, ВЕЛИ ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Евровизиската песна „Ти“ (You), со која македонскиот пејач Васил Гарванлиев ќе настапи на 65. Евровизија во Ротердам, ќе биде промовирана вечерва во вториот Дневник на МТВ 1. Автор на музиката е Невена Нешкоска, македонска композиторка и продуцентка која работи и живее во Чикаго. Невена е автор и на текстот на песната, што го напиша заедно со нејзината сестра Калина Нешкоска и со колешката од Беркли, Алис Шредер.

Во продукцијата и аранжманот на песната, освен Невена Нешкоска, вклучени се и Дарко Димитров и Лазар Цветкоски. Видеозаписот е во режија на Милена Витман, а фотографијата и монтажата се на Ѓорѓи Вацев. Продуцент на спотот е Јелмаз Дервиши.

Од снимањето на видеопотот за песната „Ти“ (Фото: МРТВ)

„Не случајно го одбрав денешниот датум 8 март да ја промовирам песната“, изјави Гарванлиев, напомнувајќи дека во неговиот живот најголема улога играле жени, почнувајќи од мајка му, па сѐ до тимот кој работел и сѐ уште работи на евровизискиот проект годинава, а кој во најголем дел се состои од жени.

Гарванлиев ќе настапи во првата половина на првата полуфинална вечер во Ротердам на 12 мај. Во конкуренција за 10-те места во финалето во нашето полуфинале се и Австралија, Белорусија, Ирска, Литванија, Русија, Словенија, Шведска, Азербејџан, Хрватска, Белгија, Израел, Кипар, Малта, Норвешка, Украина и Романија.

И. ТРАЈКОВСКИ