МАКФЕСТ ГОДИНАВА БЕЗ СТРАНСКИ ПЕЈАЧИ, РИСТО САМАРЏИЕВ ЈА БРКА ПЕТТАТА ТИТУЛА

Штип, (СМАРТ СДК.МК)

Со денешното кревање на фестивалското знаме, се најави 33. издание на Макфест, кое ќе трае три дена, што ги вклучува двете полуфинални вечери и финалето в сабота.

Макфест годинава ќе се одржи без учество на странски пејачи. И актуелниот рекордер Ристо Самарџиев нема да пее, но со две свои композиции ќе ја брка петтата титула. Тој е најкомплетниот макфестовец, затоа што речиси да нема испуштено година, како пејач, текстописец или аранжер.

Самарџиев првпат победи во 1997 година, потоа две години подоцна, па во 2007, а последен пат беше победник во 2009 година со песната „За милион години“, заедно со Дуле и Коки. Годинава, Ристо Самарџиев со музика и текст ќе биде застапен на двете полуфинални вечери, првата со композицијата „Караван“, а втората со „Мое мило“.

Уметничкиот директор Владимир Дојчиновски најави дека годинава нема да има оркестар, а изведувачите со подготвени матрици ќе пеат во живо.

Наградата за најдобра композиција и изведба изнесува 5.000 евра, втората 4.000, а третата 3.000 евра. Награди ќе има и за најдобри аранжман и сценски настап, а единствено ќе нема награда за најдобар текст.

Т. ЈОВАНОВСКИ