НАЈДОБРОТО ОД ДОМАШНАТА МУЗИЧКА СЦЕНА ВЕЧЕРВА НА „СКОПЈЕ КОЛИНГ“

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Со три месеци одложување поради пандемијата на коронавирусот, вечерва ќе се одржи петтото издание на фестивалот „Скопје колинг“, кој во меѓувреме мораше да го промени и концептот, па во програмата ќе биде најдоброто од домашната музичка сцена, како што најави организаторот „Авалон продукција“.

Програмата на стадионот на АРМ во Градски парк почнува во 20:30 часот, а ќе настапат „Плуто‘с даут“, „Фанк шуи“, „Фолтин“ и „Ласт експедишн“, кој ќе може да се чуе во живо за првпат по долго време. Настапот на „Фолтин“ се најавува како „касновечерен кабаре перформанс“, што ќе трае час и половина.

„Скопје колинг“ оригинално требаше да се одржи во јуни и притоа требаше да биде посветен на електронската музика.

Како што налагаат моменталните околности, и „Скопје колинг“ ќе се одржи според предвидениот протокол за заштита од ковид-19.