ЦУКЕРО НА 25 ЈУЛИ ВО АНТИЧКИ ТЕАТАР ВО ОХРИД

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
Verona Wind Music Award 2011 in Arena Zucchero Sugar Fornaciari foto Toninelli Fotoland

Една од најголемите италијански музички ѕвезди Цукеро на 25 јули ќе има концерт во Античкиот театар во Охрид, соопшти „Авалон продукција“.

Ѕвездата на италијанскиот блуз Аделмо Форначари, чие уметничко име е Цукеро, за првпат доаѓа во Македонија, откако изминативе години настапи во Софија и во Белград.

Шеесет и двегодишниот пејач, најпознат по безвременските хитови како „Бајла морена“, „Сенца уна дона“ и „Дуне мосе“, е уникатен и по фактот што има соработувано со голем број светски ѕвезди, како Мајлс Дејвис, Ерик Клептон, Стинг, Питер Габриел, Џо Кокер, Иги Поп, Брајан Адамс, Боно, Енио Мориконе и Андреа Бочели.

Деталите за влезниците ќе бидат објавени на 21 мај.