МВП НАГРАДАТА НА НБА ОЛ-СТАР НАТПРЕВАРОТ ИМЕНУВАНА СПОРЕД КОБИ БРАЈАНТ

Чикаго, (АП)
of the Los Angeles Lakers of the Phoenix Suns during the NBA game at US Airways Center on February 19, 2012 in Phoenix, Arizona. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement.

Наградата за најдобар играч на НБА Ол-стар натпреварот отсега ќе го носи името на Коби Брајант.

Таа за првпат ќе биде доделена по вечерашниот натпревар помеѓу Тимот на Леброн Џејмс и Тимот на Јанис Антетокумпо, со кој ќе финишира Ол-стар викендот во Чикаго.

„Знаеме дека тој нѐ гледа од горе. Не сакам многу да зборувам за тоа зашто е многу чувствителна тема, но тој е со нас секој ден“, изјави Џејмс.

Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа минатиот месец заедно со ќерка му Џана и со уште седум луѓе, и натаму е најмладиот кошаркар кој настапил на Ол-стар натпревар (со 19 години во 1998). Тој 18 пати играше на Ол-старот и рекордни четири пати беше прогласуван за МВП. Во петокот, тој беше именуван меѓу осумтемина финалисти од кои ќе се избираат новите членови на Куќата на славните.

„Коби Брајант е синоним за Ол-стар натпреварите. Тој уживаше да се натпреварува против најдобрите и секогаш играше на највисоко ниво за милиони гледачи од цел свет“, кажа комесарот на НБА Адам Силвер.