НАОМИ ОСАКА НАЈАВИ ПАУЗА ОД ТЕНИСОТ ОТКАКО ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА РОЛАН ГАРОС НЕМАА СЛУХ ЗА НЕЈЗИНИТЕ МЕНТАЛНИ ПРОБЛЕМИ

Париз, (АП)

Наоми Осака вчера се повлече од Ролан Гарос откако организаторите на турнирот немаа слух за нејзините ментални проблеми и најави дека ќе земе пауза од тенисот. Втората тенисерка на светот откри дека страдала од депресија од освојувањето на првата гренд слем титула во 2018 и дека ѝ се случуваат напади на анксиозност кога треба да зборува со медиуми.

Јапонката пред почетокот на турнирот најави дека нема да се појавува на прес-конференции за да си го заштити менталното здравје, по што организаторите ѝ се заканија со казни. Така и се случи по нејзиниот прв меч со Патриција Марија Тиг, кога беше казнета со 15.000 долари. Притоа ѝ се заканија дека ќе биде исклучена од турнирот, како и со дополнителни суспензии и казни, ако продолжи да ги бојкотира медиумите.

„Ќе земам пауза од тенисот. Ова не е ситуација што ја замислував и што сакав да ја предизвикам. Се согласувам дека мојата порака требаше да биде појасна. Никогаш не би го тривијализирала менталното здравје. ниту така лесно би го користела тој термин. Вистината е дека имав фази на депресија по освојувањето на Ју-Ес опен во 2018 и тешко се носев со тоа. Сите кои ме познаваат знаат дека сум повлечена личност и секогаш сум нервозна и под стрес кога треба да зборувам со медиумите. Затоа во Париз веќе се чувствував ранливо и анксиозно“, изјави 23-годишната Осака.

Голем број тенисери и други спортисти ѝ дадоа поддршка на Осака, истакнувајќи ја нејзината храброст.

Наоми Осака, Јапонка која од тригодишна возраст живее во САД, стана тениска сензација кога во финалето на Ју-Ес опен во 2018 ја победи Серена Вилијамс. Потоа освои уште три гренд слем титули, вклучувајќи го Отвореното првенство на Австралија оваа година.