ОХРИДСКО ЛЕТО ПОЧНА СО МАСКИ, ДИСТАНЦА И 400 ГОСТИ – ФОТОГАЛЕРИЈА

Охрид, (СМАРТ.СДК.МК)

По строг протокол со мерење на телесната температура на гостите, со физичка дистанца меѓу седиштата и со заштитни маски помина синоќешното отворање на јубилејното 60. издание на фестивалот Охридско лето. Поради ограничувањата за седење, на Антички театар имаше околу 400 гости. Годинава се промени и терминот на одржување, па наместо од 12 јули до 20 август, трае од 4 до 30 август.

Отворањето помина со концерт со арии во чест на Ана Липша Тофовиќ.- Солистите Марија Јелиќ, Иван Томашев и Дарио ди Виетри. (Фото: Охридско лето)

Фестивалот отвори со познати арии во чест на една од основоложниците на фестивалот Ана Липша Тофовиќ, во изведба на уметниците Марија Јелиќ, Дарио ди Виетри, Иван Томашев и Аманда Стојовиќ, во пијано придружба на Миливое Велиќ.

Охридскиот градоначалник Константин Георгиески со сопругата и со директорката на Фестивалот, Наташа Поповиќ (Фото: Охридско лето)

До 30 август на отворените сцени на Античкиот театар, Долни Сарај, предворјето на „Св. Софија“, како и во „Св.Софија“ ќе настапат околу 300 уметници од 19 земји, како и голем број македонски уметници.

Селекторката на музичката програма на Охридско лето, професорката и пијанистка Даница Стојанова (Фото: Охридско лето)

Вечерва во 21 часот почнува драмската програма на Фестивалот, со претставата „Сестрите Прозорови“ која ќе се игра во Предворјето на „Св. Софија“ работена според мотиви од текст на Чехов, а продукција на Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“. Станува збор за коавторски проект на Сашо Димоски и Васил Зафирчев, во кој се третира „Случајот“ на сестрите Прозорови, инспириран од ужасот кој се случувал од 1946 до 1958 година во Алабама, САД.

Истакнатата музичарка и професорка Снежана Анастасова-Чадиковска во име на учесниците на Фестивалот ја пренесе уметничката порака и рече дека во шест децении се формирало братство кое веќе брои преку педесет илјади музичари, актери, балетски играчи. (Фото: Охридско лето)

Играат: Кети Борисовска, Маја Љутков, Славица Манаскова, Жарко Спасовски и Фаик Мефаилоски. Претставата не се препорачува за лица помлади од 16 години.

Министерот за култура во заминување Хусни Исмаили, претседателот на државата Стево Пендаровски и директорката на Фестивалот, Наташа Поповиќ. (Фото: Фејсбук на Стево Пендаровски)
Отворањето го водеше манекенката Вера Мештеровиќ (Фото: Охридско лето)