ОПЕРАТА „СКЕНДЕРБЕГ“ ПРЕМИЕРНО СЕ ИЗВЕДЕ ВО НОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Министри, политичари, академици, професори и актери го наполнија салонот на Националната опера и балет (НОБ) за синоќешната премиера на операта „Скендербег“.

Актерката Амернис Нокшиќи-Јовановска

Авторскиот тим на првата албанска опера во националната куќа го сочинуваат Фатос Лумани (композитор), Ќендрим Ријани (режисер) и Аријан Красниќи (либретист), а диригираше Олси Ќинами, кој живее во Велика Британија.

Министерот за економија Крешник Бектеши

Режисерот Ријани вели дека поставката на „Скендербег“ е современа и дека Ѓерѓ Кастриот, познат и под името Скендербег, во оваа опера се портретира како врвен борец, патриот, но и како човек обземен со човечки и љубовни чувства.

Министерот за култура Хусни Исмаили со директорот на НОБ Васил Ристов

„Историјата на херојот во ова дело почнува со неговата врвна воена кариера во Османлиското царство и завршува во замокот во Круја, во земјата на неговите предци. На овој начин, во ова дело, Скендербег од Едрене му припаѓа целосно на минатото, затоа што на крајот тој се враќа како Ѓерѓ на Круја и на цела Арберија (денешна Албанија)“, вели либретистот Красниќи.

Б. НЕСТОРОСКА

Фото: К. Попов

Режисерот Владимир Милчин
Актерот Рефет Абази/поранешната уставна судијка Гзиме Старова
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи

Композиторот Фатос Лумани
Сцена од операта „Скендербег“