ОВА НЕ Е КРАЈ НА МОЈАТА КАРИЕРА, КАЖА РОНАЛДО ПО ДОАЃАЊЕТО ВО САУДИСКА АРАБИЈА

Ријад, (Дејли мејл)

Кристијано Роналдо изјави дека трансферот во Саудиска Арабија не значи крај на неговата кариера откако попладнево пристигна во оваа земја за официјална промоција како играч на Ал-Наср.

Триесет и седумгодишниот Роналдо стана слободен играч пред Светското првенство во Катар откако беше отпуштен од Манчестер јунајтед и Ал-Наср беше најубедлив да го доведе во своите редови, нудејќи му годишна плата од 200 милиони евра, најголема во историјата на фудбалот.

Трансферот на Блиски Исток не е крај на мојата кариера. Среќен сум што сум тука. Знам дека лигата е конкурентна, сум гледал многу мечеви. Горд сум што ја донесов оваа голема одлука за моите кариера и живот. Мојата работа во Европа е завршена, играв за најзначајните клубови. Имав многу понуди, од Европа, Бразил, САД, Австралија, па и од Португалија, но му дадов збор на овој клуб“, кажа Роналдо на првата прес-конференција по доаѓањето во Ријад.

Неговата официјална промоција ќе се случи вечерва на стадионот „Мрсул парк“, каде што се очекуваат 25.000 фанови на трибините.

(Фото: АП)