26-ГОДИШНА МЕКСИКАНКА Е НОВА МИС УНИВЕРЗУМ

Лос Анџелес, (Си-Ен-Ен)

Мексиканката Андреа Меза стана Мис Универзум на 69. избор, кој беше одложен лани поради ковид пандемијата.

„Мексико, оваа награда е за тебе“, напиша 26-годишната Меза на Инстаграм по победата.

Натпреварот се одржа во Холивуд, а Меза, која има диплома по софтверско инженерство, победи во конкуренција на уште 73 жени.

Некои од учесничките се појавија со политички пораки (Фото: Гети)

„Со добивањето на круната за Мис Универзум, ми се оствари сонот. Живееме во општество кое сѐ повеќе напредува, но напредуваме и со стереотипи. Во денешно време, убавината не е само начинот како изгледаме. За мене, убавината е и во нашите срца и во начинот на кој се однесуваме. Никогаш не дозволувајте некој да ви каже дека не сте вредни“, изјави таа.