ФАН НА „СПАЈС ГРЛС“ НАПРАВИ ПАТУВАЧКА ИЗЛОЖБА СО ИЛЈАДНИЦИ ПРЕДМЕТИ

Лондон, (Гардијан)

Колекција на голем обожавател на „Спајс грлс“, која содржи костими, кукли, кутии за ужина, чинии, чаши, божиќни крекери, играчки и перници, ќе биде изложена во 12 градови во Велика Британија.

Во големата поставка се прикажани илјадници примероци на производите што ги рекламираа и користеа пејачките, 300 костими што ги носеа на настапи и во спотовите и филмот, но и лименки од „пепси“ и пакети со чипс.

„Уште од мал сакав да собирам работи“, изјави Алан Смит-Алисон пред отворањето на изложбата „Спајс грлс“ во Лондон.

Тој признава дека некои луѓе би можеле да го наречат неговото хоби малку претерано.

„Ги запознав Мел Би, Мел Си и Џери. Би сакал да се запознаам и со Викторија и Ема, но не планирам да висам околу нивните куќи. Ја почитувам нивната приватност”.

Смит-Алисон бил тинејџер кога „Вонаби“ излезе во 1996 година и го променил неговиот свет.

„Во 90-ите години, да си 15-годишник и плус хомосексуалец на моменти знаеше да биде непријатно. Пораснав во Шкотска, во тивко село и не беше секогаш лесно. Не сакам да се сожалувам, но се појавија овие девојки и ми порачаа: ‘Биди кој сакаш да бидеш и ништо друго не е важно‘“.

Смит-Алисон порано работел во хуманитарна организација, а откако го купил првиот костим во 2007 година, сфатил дека сака да ја собере можеби најголемата колекција на „Спајс грлс“ во светот и да направи изложба.

Тој рече дека секогаш ја гледал колекцијата како инвестиција, а со 10.000 однапред продадени билети за изложбата во Лондон, смета дека е во право.