ДОСЕГА 11 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА, ИЗЛЕКУВАНИ УШТЕ ПЕТМИНА ПАЦИЕНТИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
People with protective masks walk during the snowfall in the center of Skopje, Republic of North Macedonia, 01 April 2020. The North Macedonian Government declared on 19 March 2020 the state of emergency in an attempt to stop the widespread of the coronavirus Covid-19 disease. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

КОВИД-19 ја зеде 11. жртва во Македонија, додека уште пет пациенти се испишани од Клиниката за инфективни болести во Скопје.

  • Шеесет и петгодишна жена од Лабуништа, која имала претходни заболувања, почина ноќеска од последиците на коронавирусот.
  • Министерот за здравство Венко Филипче извести дека и пациентката која во неделата почина во болницата во Струга имала позитивен тест на коронавирус, што посмртно бил направен.
  • Со тоа, вкупната бројка починати од КОВИД-19 порасна на 11.
  • Уште пет пациенти се пуштени од Инфективната клиника откако двата контролни теста им биле негативни.
  • Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 25 нови случаи на коронавирус, најмногу во Скопје и Куманово – по седум, а за првпат и во Кочани.
  • Во земјата досега има 354 заразени со коронавирус, од кои 17 се излекувани, а 59 се на Инфективна клиника.
  • На светско ниво, бројката заразени се ближи кон еден милион, додека починале над 45.000 луѓе.