„ДУХ“ НА ДУКОВСКИ-ЈАНИЌИЈЕВИЌ ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО МНТ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Режисерот Срѓан Јаниќијевиќ вечерва (20 часот) има премиера во Македонскиот народен театар (МНТ) на претставата „Дух“, работена по текстот на Дејан Дуковски.

„Дух“ е трета соработка на Јаниќијевиќ и Дуковски, по „Дракула“ во 2008 и „Силјан Штркот шанца“ во 2016 година.

Праизведбата на „Дух“ беше во 2015 во Српско народно позориште во Нови Сад, во режија на Александар Поповски, а во 2016 беше поставена и во Белград, во режија на Милан Нешковиќ.

„Секој човек кој ќе дојде да ја гледа оваа претстава ќе ја почувствува болката, ќе се препознае и ќе сака да стане дел од решението на проблемот со кој живееме – сите чувствуваме една суштинска неправда и не гледаме излез наскоро. Овој текст на Дуковски е поразличен од сѐ што напишал досега, а, можеби, и еден од најдобрите“, вели Јаниќијевиќ.

Главниот лик Александар Мара или Духот го игра Гораст Цветковски, а во поделбата се и Никола Ацески, Емил Рубен, Тања Кочовска, Ивица Димитријевиќ, Тина Трпкоска, Оливер Митковски, Матеа Јанковска, Сашко Коцев, Нина Деан, Јордан Симонов и Тони Михајловски.

Сценографијата е на уметникот Велимир Жерновски, костимите на модната дизајнерка и професорка Лидија Георгиева, а музиката е на Надежда Рубин, Ивица Димитријевиќ и Јаниќијевиќ.

Дизајнот на плакатот е на Зоран Кардула.