ХРВАТСКАТА КОМПАНИЈА „РИМАЦ АВТОМОБИЛИ“ ГО ПРЕДИЗВИКА „ТЕСЛА“ СО СВОЈОТ НОВ МОДЕЛ

Загреб, (24сата)

Хрватската компанија „Римац автомобили“ го објави првото видео за својот нов хиперавтомобил, што ќе биде претставен на Автосаемот во Женева на 6 март, а во продажба треба да се најде за два месеца.

Тоа не открива многу за моделот наречен „концепт два“, но се најавува дека тој би можел да биде најимпресивниот и најбрз електричен автомобил на светот досега и најсериозна конкуренција на најавениот „тесла роудстер“, кој излегува во 2020 година.

Хрватскиот бизнисмен Мате Римац со својот прв модел, „концепт еден“

Од компанијата основана од Мате Римац уште лани навестија дека наследникот на „концепт еден“ ќе биде голем чекор напред, а тоа значи помоќен од сегашните 1.224 коњски сили. На тој начин, тој би можел да достигне брзина од 400 километри на час, а до стотката да забрзува за само две секунди, што би бил рекорд меѓу друмски автомобили. „Концепт два“ треба да добие и батерија со многу поголем капацитет, со која би поминувал повеќе од сегашните максимални 350 километри.

Новиот модел ќе биде произведен во 150 примероци, а компанијата планира и да ја прошири својата продажна мрежа, имајќи предвид дека моментално има само еден посредник во САД.

„Римац автомобили“ почна со само пет вработени, а денес ги има 250.