МАКЕДОНИЈА БЕЛЕЖИ НАЈГОЛЕМА БРОЈКА НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС ОД 26 АПРИЛ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

По неколку мирни дена, Македонија повторно бележи значителен пораст на бројот на новозаразени со коронавирусот.

  • Седумдесетгодишен велешанец, кој бил хоспитализиран пред три дена, е 89. жртва на КОВИД-19 во земјата.
  • Во изминатите 24 часа се направени 332 тестирања, од кои 33 биле позитивни и тоа е најголемата бројка новозаразени од 26 април.
  • Најмногу нови случаи има во Скопје (11) и Велес (9), па следуваат Прилеп со пет, Куманово, Тетово и Битола со по два, како и еден во Штип и Крива Паланка.
  • Од почетокот на кризата, во Македонија се регистрирани 1.572 случаи на коронавирус.
  • Бројката оздравени сега изнесува 1.079, 22 повеќе од вчера.
  • Владата и Комисијата за заразни болести утре ќе решат како ќе биде регулиран полицискиот час овој викенд, а в сабота какви мерки ќе бидат на сила следната недела.