ОСКАРОВЕЦОТ „ЗЕМЈА НА НОМАДИ“ ДЕНЕС НА СИНЕДЕЈС ВО ГРАДСКИ ПАРК

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Филмот кој триумфираше на годинашните 93. Оскари, драмата „Земја на номади“ на кинеската режисерка Клое Жао денес игра на Фестивалот на европски филм Синедејс во Скопје. Проекцијата е дел од Гала програмата, а закажана е во 22: 30 часот во Градскиот парк, тревникот зад споменикот на Гоце Делчев.

Филмот освои три Оскари: за најдобар филм, режија и за актерка, Френсис Мекдорманд.

Претходно, во 20:30 часот, на истата локација во Градски парк е проекцијата на филмот „Пад“ на Виго Мортенсен. Билетите чинат по 100 денари.

Во парк Ибни Пајко, во 21 часот ќе се прикаже филмот „Тамбурите“ на Станислав Томиќ, а во 23 часот „Човекот со одговорите“ на Стелиос Каматсис.

Филмови има и во паркот зад Младинскиот културен центар (МКЦ) и на тврдината Кале. Од програмата синеМјузик, за во 23:30 во МКЦ парк е најавен концертот на Дина Јашари.