МЕГАН ЌЕ РАБОТИ СЕРИЈА ЗА „НЕТФЛИКС“ ПОСВЕТЕНА НА ЗНАЧАЈНИ ЖЕНИ НИЗ ИСТОРИЈАТА

Лос Анџелес, (Скај)

Војвотката од Сасекс, Меган подготвува ова анимирана семејна серија за стриминг гигантот „Нетфликс“.

Продукциската куќа на принцот Хари и Меган, „Арчивил“ објави дека во фокус на серијата ќе бидат авантурите на 12-годишно девојче, кое се инспирира од различни влијателни жени од светската историја.

Меган ќе биде извршна продуцентка на серијата со наслов „Pearl“. Режисерот и продуцент Дејвид Фурниш, кој е сопруг на Елтон Џон, исто така ќе работи на серијата.

„Како и многу девојчиња на нејзина возраст, нашата хероина Прл е на патување за себеоткривање. Се радувам што ‘Арчивел’ ќе соработува со моќната платформа ‘Нетфликс’ на оваа нова анимирана серија, која ќе ги слави исклучителните жени низ историјата“, изјави Меган.