ТРИДНЕВНИОТ ПИВОЛЕНД ОД ДЕНЕСКА ПРЕД АРЕНАТА „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“, ЌЕ НАСТАПАТ И БРОЈНИ ДОМАШНИ МУЗИЧАРИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Од денеска, на паркингот пред арената „Борис Трајковски“ во Скопје обилно ќе се пие пиво бидејќи почнува тридневниот Пиволенд. Организаторите најавуваат разновидна палета пива од Македонија и странство, а пријавен е и голем број произведители на занаетчиско (крафт) пиво.

Настанот по обичај ќе биде проследен со богата музичка програма, која главно вклучува домашни групи и изведувачи. Меѓу учесниците се најавени Игор Џамбазов со бендот на Гуру Харе, Дани Димитровска, „ДНК“, „Некст тајм“, „Куку леле“, а од алтернативната сцена „Конкеринг лајон“, „Флукс“, „Ноу нејм нејшн“ и „Културно-уметнички работници“, како и диџеј настапи.

Со посебен настан ќе се одбележат 50 години хип хоп, во што со свои настапи ќе придонесат „Чиста околина“, „Подземен ефект“, „Бед контракт“, „Пука козметика“, „ДСШ“ и други.