ГАЛА ВЕЧЕР СО ФРАНЦУСКИ И СВЕТСКИ ЅВЕЗДИ НА СТАРTОТ НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ЛУМИЕР

Лион, (Вараети)

Филмскиот фестивал Лумиер во Лион, Франција, почна со гала свеченост за одбележување на десетгодишнината од основањето.

Директорот на институтот „Лумиер“ Тјери Фремо ги пречека многубројните француски и светски филмски ѕвезди, меѓу кои Хавиер Бардем, Моника Белучи, Жан Дижарден, Гилјермо дел Торо и Асгар Фархади.

Француските филмски легенди, актерот Жан-Пол Белмондо и режисерот Клод Лелуш (Фото: Фигаро)

Најголемиот аплауз и стоечки овации доби Жан-Пол Белмондо, по проекцијата на реставрираната верзија на комедија на Клод Лелуш од 1988 година.

„За нашата десетгодишнина сакавме да прикажеме француски филм. Лелуш беше тука првата година, а тука е и вечерва, затоа што е еден од најголемите филмаџии во Франција и светот“, изјави Фремо, кој е и директор на Канскиот филмски фестивал.

Годинава, добитничка на наградата за животно дело е холивудската легенда Џејн Фонда.