„ГЛАДИЈАТОР 2“ ЌЕ СЕ СЛУЧУВА 25 ГОДИНИ ПО ДЕЈСТВОТО ОД ОРИГИНАЛОТ

Лос Анџелес, (Индипендент)

Вториот дел на „Гладијатор“ ќе се случува 25 години подоцна од дејството во оскаровецот од 2000, што го режираше Ридли Скот. Тој работи според сценариото на Питер Крег, кој е автор и на продолжението на „Топ ган“.

Сѐ уште не се познати многу детали за филмот, кој беше најавен лани, освен што продуцентите Волтер Ф. Паркс и Лори Мекдоналд кажаа дека работат со Скот и Крег.

„Работиме на приказната која ќе се случува 30-ина години, поточно 25 години подоцна“, изјави Паркс.

Оваа изјава се надоврзува на претходните написи во медиумите дека приказната ќе се фокусира на Луциус, синот на Лусила и внук на Комодус, ликови кои во оригиналниот филм ги играа Кони Нилсен и Хоакин Феникс.