ВЕРУВАЈТЕ ВО СОПСТВЕНИТЕ ПРИКАЗНИ, А НЕ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ – ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО ДОБИ ЅВЕЗДА ВО ХОЛИВУД

Лос Анџелес, (АФП)

Мексиканскиот режисер Гилјермо дел Торо доби ѕвезда на Патеката на славните во Холивуд, и ги повика колегите имигранти да не подлегнуваат на стравот и поделбата во САД. Педесет и четиригодишниот двоен оскаровец е познат по филмовите со надреалени светови и чудовишта, како „Лавиринот на Пан“ и „Обликот на водата“.

Во говорот пред гостите, меѓу кои беа режисерот Џеј Џеј Абрамс и пејачката Лана дел Реј, тој  рече дека стравот служи да ги подели луѓето, но дека тие поделби се „целосни фантазии“.

Лана дел Реј, Гилјермо дел Торо и Џеј Џеј Абрамс (Фото: АП)

„Кога луѓето велат дека живеам во фантазија, јас велам: ‘Јас не, политичарите живеат во фантазија, црквите живеат’. Јас работам со факти за душата и приказните. Не им верувајте на лагите кои ви ги кажуваат за нас. Верувајте во приказните кои ги имате внатре во вас и верувајте дека сите ние можеме да придонесеме за промени“, рече режисерот.

Дел Торо го напуштил Мексико во 1998 откако неговиот татко бил киднапиран и било побаран откуп од 1 милипон долари. Дел Торо го исплатил откупот со помош на колегата, режисерот Џејмс Камерон.