„РОЛИНГ СТОУНС“ ЌЕ ЈА ЗАВРШИ ТУРНЕЈАТА ВО МЕСТО СО 1.000 ЖИТЕЛИ ВО МИСУРИ

САД, (Си-Ен-Ен)

„Ролинг стоунс“ ќе ја затвори својата северноамериканска турнеја на 21 јули далеку од раздвижените градови во кои што свиреше досега. Рокерите ќе настапат во Риџдејл, Мисури, кој има помалку од илјада жители, излегувајќи на сцената во живописната арена „Тандер Риџ“ среде планините Озарк.


Амфитеатарот со 20.000 седишта, од кој има поглед на езерото Тејбл Рок, беше отворен во мај. Изграден е од основачот и извршен директор на продавниците за опрема за риболов и лов „Бас“.

Турнејата на „Стоунс“ е насловена по нивниот албум „Hackney Diamonds“ објавен минатиот октомври. На секој концерт, фронтменот Мик Џегер пее два часа на сцената со гитаристите Кит Ричардс (80) и Рони Вуд (77).