ВИТНИ ХЈУСТОН КАКО ХОЛОГРАМ ЌЕ ОДИ НА ТУРНЕЈА НИЗ БРИТАНИЈА

Лондон, (Индипендент)
LOS ANGELES, CA - NOVEMBER 22: Singer Whitney Houston accepts the Winner of International - Favorite Artist Award onstage at the 2009 American Music Awards at Nokia Theatre L.A. Live on November 22, 2009 in Los Angeles, California. (Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)

Турнеја со холограм на Витни Хјустон ќе се организира следната година низ Велика Британија. Проектот ќе го постави компанијата „Бејз ентертејнмент“, која работи на продукциите со холограми на Рој Орбисон и Ејми Вајнхаус. Турнејата на Орбисон ќе почне следниот месец, додека онаа на Вајнхаус беше одложена.

„Турнејата со Витни Хјустон ќе биде неверојатно шоу. Многу труд е вложен за да го направиме шоуто што е можно пореалистично. Ќе биде неверојатно искуство“, изјави Сет Фабер од маркетингот на музичката издавачка куќа „Прајмери вејв“.

„Њујорк тајмс“ неодамна објави дека холограмот на Хјустон ќе ги изведува најголемите хитови на американската ѕвезда, а на сцената ќе бидат нејзиниот бенд во оригинален состав и придружните вокали, меѓу кои и брат ѝ Гери.

Има преговори и за мјузикл на Бродвеј, како и за издавање албум со необјавени песни.