„САМСУНГ“ ГО ПРЕТСТАВИ „ГАЛАКСИ ФОЛД“, СМАРТФОН ШТО СЕ ОТВОРА ВО ТАБЛЕТ

Сеул, (Гардијан)

„Самсунг“ ги објави конечниот дизајн и името на својот нов револуционерен смартфон, чиј екран може да се преклопи. Неговата цена ќе биде 1.980 долари.

(Фото: Самсунг)

„Галакси фолд“ ќе почне да се продава на 26 април во САД, односно на 3 мај во Европа по речиси една деценија создавање. Тој буквално може да се преклопи на пола како книга, при што однадвор се користи како смартфон со 4,6-инчен екран, а кога ќе се отвори е таблет со екран од 7,3 инчи.

„Со ‘галакси фолд‘ ви даваме моќен смартфон и револуционерен таблет“, изјави Џастин Денисон, потпретседателот на одделот за мобилна телефонија на „Самсунг“.

Достапен во 4Г и 5Г верзија, овој смартфон се смета за клучен производ за „Самсунг“ во обидите да се справи со големата конкуренција од Кина и да го задржи својот статус на најголем светски производител на мобилни телефони.

„Фолд“ доаѓа со поделена батерија и со нов софтверски систем наречен app continuity, што се префрла меѓу екранот кога уредот се отвора. Има дури шест камери, РАМ меморија од 12 гигабајти и мемориска картица од 512 гигабајти, што го прави еден од најмоќните смартфони на пазарот.