БЛЕЈК ЛАЈВЛИ ВО „ВЕРСАЧЕ“ ФУСТАН ШТО СЕ ПРАВЕЛ 600 ЧАСА

Њујорк, (Харперс базар)

Холивудската актерка Блејк Лајвли важи за модна икона која секогаш се истакнува на црвениот тепих и нејзиниот изглед за синоќешната Мет гала не беше исклучок.

На тематската вечер „Небесни тела: мода и католичка имагинација“, глумицата се појави во гламурозен фустан во бордо и златна боја на „Версаче“, за чија изработка биле потребни 600 часови.

Драматичниот изглед го надополнија златниот ореол на главата и специјално изработениот накит

„Овој фустан е мојот најомилен воопшто“, изјави таа пред настанот.

На фустанот има рачно нанижани бисери, украсни ливчиња и скапоцени камења. На нозете, пак, имаше проѕирен материјал со долг и богат златен вез.

Драматичниот изглед го надополни златниот ореол на главата, а Лајвли носеше и специјално изработен накит, за кој се погрижиле нејзината блиска пријателка Лорен Шварц и Кристијан Лубутен.

Во едно неодамнешно интервју, таа изјави дека нема стилист и дека за своите јавни појавувања, самата одлучува што ќе носи од тоа што ќе ѝ го понудат дизајнерите.

„Откако ќе ги добиете алиштата, само изберете што да носите, како и секое друго човечко суштество“, рече Лајвли.