СОВРШЕН СПОЈ НА ФИЛМ И МОДА – ПОЧНА 72. КАНСКИ ФЕСТИВАЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Кан, (АФП)

Канскиот филмски фестивал, освен што важи за еден од најпрестижните настани во светот на филмаџиите, го држи првото место за најочекуван црвен килим на годината. Славните парадираат низ папараците и обожавателите во нивните гламурозни креации за време на целиот 11-дневен фестивал на француската ривиера.

Тилда Свинтон (Фото: Гети)

На вчерашното отворање на 72. издание на фестивалот, меѓу другите, се појавија Ел Фенинг, Тилда Свинтон, Селена Гомез, Ева Лонгорија и Џулијан Мур, правејќи го отворањето совршен спој на љубовта кон филмот и модата.

Џулијан Мур (Фото: Гети)

Фестивалот го отворија шпанскиот актер Хавиер Бардем и француската актерка Шарлот Гензбург, а потоа се прикажа зомби-комедијата на Џим Џармуш, „Мртвиот не умира“, со Бил Мареј, Адам Драјвер, Клое Севињи, Тилда Свинтон и Селена Гомез.

Екипата на „Мртвиот не умира“ со режисерот Џим Џармуш (Фото: Ројтерс)
Американската актерка Ел Фенинг е член на жирито (Фото: Гети)
Хавиер Бардем и Шарлот Гензбург (Фото: Гети)
Селена Гомез (Фото: Гети)
Топ моделот Алесандра Амброзио (Фото: Гети)