ЈА СОЗДАДОВМЕ СУПЕРЛИГАТА ЗА ДА ГО СПАСИМЕ ФУДБАЛОТ, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕАЛ МАДРИД

Мадрид, (Би-Би-Си)
MADRID, SPAIN - JUNE 07: President Florentino Perez of Real Madrid places the 12th UEFA Champions League trophy in Real Madrid museum at Estadio Santiago Bernabeu on June 7, 2017 in Madrid, Spain. (Photo by Angel Martinez/Real Madrid via Getty Images)

Европската Суперлига е создадена за да го спаси фудбалот, изјави претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перес, ден по обелоденувањето на плановите за формирање на ново клупско натпреварување.

Реал е еден од 12-те европски фудбалски клуба кои се одметнаа и планираат да играат своја елитна лига среде недела, при што учесниците би делеле четири милијарди евра.

„Го направивме овој потег зашто младите веќе не се заинтересирани за фудбалот и поради многу натпревари со слаб квалитет. Јасно ни е дека при секоја промена има и такви кои се противат“, кажа Перес.

УЕФА, ФИФА, Европската асоцијација на клубови, навивачките здруженија и националните лиги го осудија проектот и ветија дека со сите сили ќе се борат да не се оствари, при што се најавени и жестоки санкции. Во Суперлигата би играле 20 клуба, а основачи се Арсенал, Челзи, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Тотенхем, Милан, Интер, Јувентус, Реал Мадрид, Барселона и Атлетико.

„Ова го правиме за да го спасиме фудбалот во овој критичен момент. Ако продолжиме со Лигата на шампионите, ќе има сѐ помал и помал интерес за фудбалот. Новиот формат што треба да почне во 2024 е апсурден. Дотогаш, сите ќе бидеме мртви“, кажа Перес, додавајќи дека сакаат лигата да почне во август, со можност да биде одложена за 2022.