САКАМЕ ДА ЈА ВИДИМЕ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ И НАТО, КАЖА БРИТАНСКАТА ПРЕМИЕРКА МЕЈ ВО СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Британската премиерка Тереза Меј денеска пристигна во кратка посета на Македонија, за да ѝ изрази поддршка во што поскоро приклучување на Европската Унија и НАТО. Таа се сретна со премиерот Зоран Заев во Владата, кадешто одржаа заедничка прес-конференција и ова е првпат во последните 20-ина години Македонија да нагости лидер од ваков ранг.

  • Последниот британски премиер и воопшто европски лидер од ваков ранг кој дошол во Македонија беше Тони Блер во 1999 година.
  • Меј и Заев пристигнаа од Софија, кадешто учествуваа на самитот на лидерите на земјите-членки на ЕУ и на државите од Западен Балкан, кои се стремат кон влез во Унијата.
  • Средбата во Скопје се совпаѓа со одбележувањето на 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи помеѓу Македонија и Велика Британија.
  • Меј по тој повод истакна дека двете држави никогаш не биле поблиски како пријатели.
  • Таа ѝ се заблагодари на Македонија што ѝ даде поддршка на Велика Британија во случајот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.
  • Меј ги пофали промените што се случуваат во Македонија по парламентарните избори, особено во надворешната политика, додавајќи дека „храбро и сериозно сме пристапиле кон решавање на спорот за името со Грција“.
  • „Сакаме да ја видиме Македонија во Европската Унија и во НАТО“, порача Меј.