„МАЛИ ЖЕНИ“ И „ГОСПОДА“ НА ГАЈ РИЧИ ОД ДЕНЕСКА ВО СКОПСКИТЕ КИНА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

„Мали жени“ на Грета Гервиг и „Господа“ на Гај Ричи од денеска играат во скопското кино Синеплекс. „Мали жени“, кој има шест номинации за Оскар, од кои и за актерките Сурша Ронан и Флоренс Пју, има проекција и во Милениум.

„Мали жени“ е римејк на филмот од 1994 година со Винона Рајдер, Кристијан Бејл, Сузан Сарандон и Кирстен Данст. Снимен е според класикот на американската писателка Луиза Меј Алкот, а покрај Ронан и Пју, глумат и Мерил Стрип, Ема Вотсон и Тимотеј Шаламе.

Екипата на „Господа“

Филмот на британскиот режисер Ричи се најавува како криминалистичка акција, со ѕвезди како оскаровецот Метју Меконахи, Колин Фарел и Хју Грант.