„ОБЛИКОТ НА ВОДАТА“ ВО СКОПСКИТЕ КИНА ЧЕТИРИ ДЕНА ПО ТРИУМФОТ НА ОСКАРИТЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Чудовишниот романтичен трилер „Обликот на водата“ на режисерот Гилјермо дел Торо, кој доби четири оскари во неделата, од денеска игра во киното „Синеплекс“, а од утре и во „Милениум“.

Филмот доби Оскар во категориите најдобар филм, режија, оригинална музика и сценографија.

На репертоарот е и македонскиот независен долгометражен филм „Копање“, на режисерите Ивица Димитријевиќ и Мартин Иванов.

Филмот е работен според истоимената претстава на германскиот драматург Кристијан Винклер, што беше поставена лани во Македонскиот народен театар (МНТ).

Главните улоги ги играат истите актери од претставата: Димитријевиќ, Гораст Цветковски и Александар Ѓорѓиески. Адаптацијата на сценариото ја направија Димитријевиќ и Винклер. Кинематографери се Димо Попов и Генч Халими, музиката е на Горан Трајкоски, сценографијата на Михаил Панев и Анастасија Величкова, шминката на Ангела Стојанова, а монтажер е Иванов.

Во „Синеплекс“ игра и „Викај ме со твоето име“, новиот филм на Лука Гвадањино, базиран на прочуениот роман на Андре Акиман. Филмот доби Оскар за најдобро адаптирано сценарио.