РАСПРОДАДЕНА ВЕЧЕРАШНАТА ПРОЕКЦИЈА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ВО КИНОТЕКА, ФИЛМОТ ИГРА ДО ПЕТОК

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Од вечерва до петок во Кинотеката ќе се прикажува наградуваниот македонски документарец „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов. Документарецот изминатиов период играше во 30 градови низ земјава. Вечерашната проекција е распродадена, а следните термини се: понеделник во 18 часот, среда во 20 часот, четврток во 18 часот и петок од 20 часот.

Изминативе месеци документарецот ги освојува светските фестивали и критичари, а вечерва ги очекуваат големи настани: во Берлин ќе се доделат наградите на Европската филмска академија (ЕФА) каде филмот е номиниран за најдобар документарец, а во Лос Анџелес се доделуваат Интернационалните документарни награди ИДА, каде има три номинации: за најдобар филм, за режија и за кинематографија на Самир Љума и Фејми Даут.

Режисерката Котевска со Љума и со продуцентот Атанас Георгиев денес се во Берлин, на свеченоста на ЕФА. Преносот почнува во 17 часот, а церемонијата е во 19 часот и може да се следи на https://www.europeanfilmawards.eu.

Интернационалните документарни награди ИДА е најпрестижниот светски настан за овој жанр, а режисерот Стефанов денеска е во Лос Анџелес, каде ќе ја прими наградата „Паре Лоренц“, која се доделува „за давање пример за филмско снимање, со истовремено фокусирање на соодветната употреба на животната средина, правда за сите и откривањето на социјалните проблеми“.

„Медена земја“ е македонски кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм за 2020. Номинациите за 92. доделување на Оскарите ќе бидат објавени на 13 јануари, а свеченоста е на 9 февруари.