ДИЏЕИ ЌЕ ПУШТААТ МУЗИКА ВО ДВОРОТ НА ЕЛИСЕЈСКАТА ПАЛАТА

Париз, (АФП)

Фановите на електронската музика ќе бидат почестени со редок концерт во дворот на претседателската Елисејска палата в четврток, како дел од фестивалот Ден на музиката во Франција.

Повеќе од 1.500 бесплатни билети беа поделени, според принципот прв дојден, прв услужен, преку веб-страницата на палатата.

Кабинетот на претседателот Емануел Макрон не потврди дали тој и неговата сопруга Брижит ќе се појават за време на четиричасовното шоу во неговата официјална резиденција. Лани, тие се појавија ненадејно на истиот фестивал за време на настапот на Оркестарот на републиканската гарда.

Иако Макрон не е првиот претседател кој одржува концерти во палатата, неговите претходници, меѓу кои и Жак Ширак и Франсоа Митеран, само испраќаа покани.