НБА ЛИГАТА СЕ ВРАЌА ВО АКЦИЈА, ИГРАЧИТЕ ЌЕ БИДАТ КАКО ВО ЗАТВОР ВО ЗАБАВЕН ПАРК НА „ДИЗНИ“

Орландо, (Би-Би-Си)
ORLANDO, FL - JULY 1: A general overall exterior view of the Disney's Coronado Springs Resort as part of the NBA Restart 2020 on July 1, 2020 in Orlando, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2020 NBAE (Photo by Joe Murphy/NBAE via Getty Images)

По повеќе од 140 дена пауза поради пандемијата на коронавирусот, вечерва продолжуваат натпреварите од НБА лигата и во наредните два и пол месеца сите тимови ќе престојуваат во забавниот парк на „Дизни“ во Орландо, Флорида. Една од најголемите НБА ѕвезди Леброн Џејмс го опиша тоа како затворска казна, при што околу 350 играчи се сместени во три хотели, а салите за тренирање и играње мечеви ќе им бидат во непосредна близина.

Во таканаречениот „НБА меур“ сите тимови ќе играат на неутрален терен, а во салата ќе бидат само играчите, тренерите и персоналот на лигата. За разлика од најголемите европски фудбалски лиги, ТВ-преносите нема да одат со претходно снимена навивачка бучава, но околу теренот ќе бидат поставени големи ЛЕД-екрани, на кои што навивачите ќе се вклучуваат преку платформите за видеоконференција.

„Светот на Дизни“ важи за луксузно искуство во своето вообичаено издание и НБА вложи милиони долари за да го направи свој дом во наредните месеци. Отворени се берберница и соба за видеоигри, а има и езеро, каде што играчите можат да се релаксираат со риболов.

Поради ограничените капацитети, сезоната ќе ја доиграат 22 од 30-те тимови, откако веднаш беа исклучени оние кои немаа шанси за пласман во плеј-офот.