„ШАНЕЛ“ ДОНЕСЕ ЛЕТО ВО СНЕЖНИОТ ПАРИЗ

Париз, (Ројтерс)

Модната куќа „Шанел“ приреди ревија на висока мода во импровизирана медитеранска градина, наспроти снежното и ветровито време во Париз.

Моделите ги носеа креациите низ сценографијата што ја сочинуваше градина со палми и базен, во стилот на вила од Тоскана, што, пак, беше во контраст со снегот што паѓаше на стаклениот покрив на Големата палата.

(Фото: АП)

Во колекцијата инспирирана од 18. век, омилениот период на дизајнерот Карл Лагерфелд, пердувите направија пресврт во класичните костуми од твид, препознатливи за брендот.

Лагерфелд, одговорен за колекцијата и за екстравагантниот сет, не се појави на крајот на ревијата, гест што ги зачуди гостите, меѓу кои беа режисерката Софија Копола и актерката Тилда Свинтон.

„За традиционалниот поклон на крајот од ревијата, господинот Лагерфелд не се чувствуваше добро и ја замоли Вирџини Вијар, директорката на креативното студио, да ги поздрави гостите место него“, стои во изјавата на брендот.