МАНЧЕВСКИ НАПРАВИ ДВЕ ВЕРЗИИ НА „ВРБА“, ПЕТОЧНАТА ПРЕМИЕРА ВО ЧЕТИРИ ГРАДОВИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Во исто време, од задутре, новиот филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“, ќе почне да се прикажува во кината во Скопје, Битола, Охрид и во Штип. Во Синеплекс почнува да игра од 19.30, а во Милениум од 20 часот. Гала премиерата со протокол, екипа и медиуми е најавена за 20.30 часот во Филхармонијата.

Манчевски, продуцентот Јане Ќортошев и дел од екипата денеска зборуваа за снимањето на филмот, ликовите, како и за тремата и големите очекувања. Шестиот филм на најнаградуваниот македонски филмски автор имаше светска премиера на 19 октомври на 14. Филмски фестивал во Рим и доби одлични реакции од критичарите, публиката и светските медиуми.

Манчевски откри дека постои машка и женска верзија на филмот, кои се 95% исти, но, сепак, различни и двете функционираат на свој особен начин.

Продуцентот Јане Ќортошев, актерите Никола Ристески и Сара Климоска, режисерот Милчо Манчевски, актерите Наталија Теодосиева и Ненад Нацев на денешната прес-конференција за премиерата на „Врба“ (Фото: К. Попов)

„Секоја е убава на свој начин и наместо да одлучиме една да фрлиме, решивме ѝ двете да ги понудиме на публиката. Машката ќе се прикажува во Милениум, а женската во Синеплекс. Ист е филмот, мала е разликата. Некој сака да каже, еве Сара на пример, дека филмот е феминистички. Не е женски филм, ова е филм за луѓе. Некои луѓе се жени, некои се мажи. Маките, радостите, копнежите, болките се исти. Ситуациите можат да бидат различни. Разликата е во тоа што машката верзија е подинамична и пократка за 15 минути, а женската е подлабока“, рече Манчевски.

Екипата низ смеа кажа дека не смеат да откријат која верзија ја гледала публиката во Рим, а која ќе се прикаже во Филхармонија.

Главните улоги ги играат младите актери Никола Ристески, Сара Климоска, Наталија Теодосиева и Ненад Нацев, покрај Камка Тоциновски, Петар Мирчевски, Благој Чоревски, Ратка Радмановиќ, Ана Костовска, Лазе Манасковски, Катина Иванова, Кире Ѓоревски, Адем Карага, Јелена Јованова-Периќ и други.

Директор на фотографија е Унгарецот Тамаш Добош, дизајнер на продукција е долгогодишниот соработник на Манчевски, Британецот Дејвид Манс, костимите се на Жаклина Крстевска и Унгарката Ѓерѓи Сакач, а асистент на режија е Никола Ивановиќ од Србија. Извршен продуцент е Ник Пауел од Велика Британија, коосновачот на „Вирџин рекордс“ заедно со Ричард Бренсон. Филмот е во продукција на „Банана филм“ и е македонско-унгарско-белгиска копродукција, со учество и на Албанија.

Б. НЕСТОРОСКА